ІСТОРІЯ

Історія Української міжбанківської валютної біржі починається з липня 1992 року, коли в Україні лише закладалися основи функціонування валютного ринку. Через рік Постановою № 50 від 08.07.93р. «Про Українську міжбанківську валютну біржу»  Національний банк визначає основні засади існування УМВБ, як біржового майданчика, на якому створюються умови для торгів валютними цінностями. На той час засновниками біржі стали 40 найбільших банків України, а згодом до числа акціонерів приєдналися нові учасники.
УМВБ розвивалася досить швидко і вже 1995-1997 роках закріпила за собою статус головної біржової площадки на українському  фінансовому ринку та найбільшої розрахунково-клірингової організації.  Фінансово-економічна криза 1998 року внесла свої корективи в роботу біржі, НБУ спочатку забороняє укладати строкові угоди з іноземною валютою, а пізніше взагалі зупиняє торгівлю валютними цінностями на УМВБ і відновлює торги валютою в режимі Торгової сесії НБУ.
Менеджмент біржі, розуміючи, що майданчик такими діями регулятора, фактично втратив основний вид своєї діяльності, розпочинає пошуки нових напрямків і інструментів, в межах яких біржа могла б виконувати свою основну функцію – організатора торгів. Так, вже на початку 2000-х УМВБ стає біржею, що уповноважена на проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату та вугілля, які проводяться і сьогодні.
В 2003-2004 роках відновлюється торгівля розрахунковими валютними ф’ючерсними контрактами, базовим активом яких є офіційний курс іноземних валют, який визначався НБУ, а також узгоджено з НБУ та зареєстровано в ДКЦПФР специфікації розрахункових ф’ючерсних контрактів на курси банківських металів (золото, срібло, платину, паладій) до гривні.
На початку 2008 року, біржа для досягнення більш якісного обслуговування потреб всіх  учасників налагоджує активне співробітництво з NASDAQ OMX.
Однак, нажаль, впровадженню нових технологій не судилось відбутися в повному обсязі. Світова економічна криза, яка прийшла в Україну у вересні 2008 року внесла корективи, а всі спільні проекти з NASDAQ OMX  було призупинено.  Тоді ж НБУ вводить обмеження на торгівлю всіма видами валютних деривативів, для більш жорсткого контролю за курсоутворенням валютного ринку.
В грудні 2014 року  український банківський регулятор дає можливість організаторам торгів знову розпочати торгівлю деривативами на валюту. УМВБ відразу відновила роботу секції строкового ринку і  після внесення доповнень, та реєстрації в НБУ та НКЦПФР, оновлених правил і специфікацій ф’ючерсних контрактів на валюту, розпочала торгівлю ними.
Українська міжбанківська валютна біржа завжди займала і займає активну позицію щодо розвитку та впровадження на ринку нових фінансових інструментів, для чого активно співпрацює як з регулятивними органами, так і безпосередньо з учасниками фінансового та товарного ринків, а результатами такої співпраці мають стати, найближчим часом, нові інструменти торгівлі.

ВЕЛИКИЙ КОНТРАКТОВИЙ ШЛЯХ

АНІСІМОВ О.Л.
“ВЕЛИКИЙ КОНТРАКТОВИЙ ШЛЯХ
Від стихійних ярмарків до справжньої біржі…
Нариси розвитку торговельно-фінансових відносин в Україні”.
КИЇВ: УМВБ, 2003 рік. – Розділ V (с. 141-161)